Dagmar Mašková: Srdcerváčka, díky níž víte, co jsou to lomivky

Dagmar Mašková se narodila se vzácným onemocněním lomivosti kostí, latinsky Osteogenesis Imperfecta. Tímto hendikepem se ale nenechává omezovat a snaží se žít v rámci možností naplno. Studuje na vysoké škole, pracuje, s partnerem zrekonstruovali dům a kromě toho stihla být tváří loňské Srdcerváčské kampaně.

S Dagmar Maškovou jsem se potkala v brněnském Café Práh. Byla zrovna odpočatá po týdenní dovolené strávené na chalupě. K pití jsme si objednaly míchaný nápoj „Antidepresivum pro krásný den“ a pustily se do příjemné konverzace.

Dáša na první pohled klame vzhledem. Osoba drobného vzrůstu v sobě skrývá nezměrný elán, energii a chuť do života, a tak není divu, že se stala jednou z tváří loňských Srdcerváčů. 

Do projektu se tehdy přihlásila na poslední chvíli. Byla jí sympatická idea celého projektu, že Srdcerváči nenastavují dlaň, nefňukají, ale snaží se ukázat, že to jde. Dala si za cíl inspirovat lidi a na svém příkladu ukázat, že zdravotní překážky nejsou při hledání pracovního uplatnění nepřekonatelné.

Svůj cíl splnila do posledního písmene. Přestože již jedno zaměstnání měla, dostala Dagmar díky účasti v projektu Srdcerváči také nabídku pracovní stáže ve společnosti Nestlé, kterou přijala. Jednalo se o externí pomoc v redakci interního časopisu Nestlé. Kromě hlavního zaměstnání tak Dagmar pracovala několik hodin týdně z domu a vypomáhala s editací či překládáním příspěvků. V současné době už Dagmar pro Nestlé nepracuje. Prioritou je teď pro ni zdárné dokončení studia na Metropolitní univerzitě v Praze.

Díky účasti v projektu se jí podařilo nejen inspirovat, ale také seznámit veřejnost s diagnózou lomivosti kostí. Pro osoby s tímto onemocněním, rodiny i lékaře již několik let spravuje webové stránky a blog lomivky.webnode.cz, které byly během kampaně Srdcerváči vysoce navštěvované. „Ještě teď se mi občas někdo ozve na mail,“ říká Dáša.

Dagmar se Srdcerváčské kampaně účastnila na dálku z Brna. Nemohla se tak sice zcela zapojit do příjemných aktivit, jako předávání dárků pro katalog a účasti na některých akcích. Zato se však nejčastěji ocitla v hledáčku médií, s jejichž zájmem se poprala na výbornou. „Bylo to docela dost náročné, ale jen jednou jsem měla chuť rozhovor odmítnout. Novou výzvou pro mě určitě byla zkušenost s televizí a rádiem,“ dodává Dagmar.

Dojíždění do Prahy na školení brala jako pomyslnou služební cestu, která pro ni byla sice náročná na organizaci, na druhou stranu ji vnímala jako příjemné zpestření. Velice kladně také hodnotí Školu inspirace, jejíž absolvování v ní zanechalo silný zážitek. „Seznámení s celým týmem a vůbec celá zkušenost s organizací projektu tohoto typu stála za to,“ míní Dagmar. 

Účast v kampani se Dáši podařilo skloubit s prací pro Webnode, kde je i nadále spokojeným zaměstnancem, a se studiem na vysoké škole. V té době se navíc společně s partnerem pustili do rekonstrukce vlastního domu. „Bylo toho opravdu hodně. V přestávkách během natáčení jsem třeba občas volala domů a objednávala na stavbu písek a beton,“ dodává Dáša s úsměvem.

Dagmar si zpočátku nebyla jistá, jestli se do projektu zapojit. Dnes už bez váhání odpovídá, že by do Srdcerváčů šla znovu a celou letošní kampaň hodlá bedlivě sledovat.

Barbora Ambrůzová

Foto: archiv Dagmar Maškové


Sledujte nás na sociálních sítích!