Fotografie laureáta Homo Homini Intigama Alijeva

Co Vám uteklo

Intigam Alijev - statečný ázerbajdžánský právník jenž získal Cenu Homo Homini za rok 2012, a to za svou osobní odvahu a mimořádné nasazení při obhajobě stovek případů porušování lidských práv. 

Dárce Člověk v tísni
Hodnota 50 Kč

Bohužel je už tato položka nedostupná.

Tuto položku můžete získat díky podpoře Člověk v tísni

Popis

Intigam Alijev předložil více než 200 případů k Evropskému soudu pro lidská práva, v současnosti očekává verdikt 40 jím připravených případů. Jeho žaloby uspěly v řadě kauz, týkajících se volebního práva, svobody shromažďování, svobody slova a práva na spravedlivý proces.  Kromě toho poskytoval právní pomoc řadě aktivistů perzekuovaným za pokojné protesty, rozkrývání korupce nebo kritické články. Tento dar sestává z 2 ks fotografií s podpisem fotografovaného. Během více než dvacetiletého profesionálního působení obhajoval Intigam Alijev stovky případů a v současnosti je jedním z hlavních ázerbájdžánských právníků poskytujících pomoc lidem perzekuovaným za kritiku režimu, ať už jsou jimi obránci lidských práv, blogeři nebo regionální aktivisté. Intigam Alijev je také autorem několika návrhů zákona, autorem nebo spoluautorem více než dvaceti knih a stovek článků o lidských právech, právních reformách a korupci. Byl univerzitním lektorem v oblasti občanského práva a lidských práv a je prezidentem nevládní organizace Legal Education Society.

Aktuální informací je, že pan Alijev byl v srpnu zatčen a za jeho lidskoprávní činnost mu hrozí několikaletý trest. Oficiálně je obviněn z hospodářských deliktů.Když fotografii v červenci podepisoval, tušil, že jeho zatčení je nevyhnutelné. Nabídku zůstat v bezpečí v Praze, ale odmítl.

O poskytovateli zážitku/dárku

Společnost Člověk v tísni každoročně uděluje cenu Homo Homini osobnostem nebo skupinám, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů. Cena byla poprvé  vyhlášena v roce 1994. Mezi jejími nositeli z předchozích let je například síť syrských lékařů „Doctors Coordinate of Damascus“, kyrgyzský obránce nespravedlivě stíhaných Azimžan Askarov, čínský disident Liou Siao-po (později oceněný Nobelovou cenou míru), íránští studenti Majid Tavakoli a Abdullah Momeni nebo běloruský disident Aleš Bialacký. Řada nositelů bohužel zůstává z politických důvodů za mřížemi vězení svých zemí.

Oficiální internetové stránky poskytovatele: http://www.clovekvtisni.cz

Sledujte nás na sociálních sítích!