Helena, Srdcerváči a ČMSS: Věci se můžou dělat i jinak

Srdcerváčka 2015 Helena Tutterová byla jednou z tváří, které vystoupily před publikem workshopu „Bojujte s nemocí, ne s financemi“. V úterý 23. května ho pořádala Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) a projekt Srdcerváči. Účastníci workshopu se radili, jak skloubit soukromý a pracovní život i jak na financování bydlení pro handicapované nebo neziskovek  „jinak“.

Co se Vám vybaví, když se řekne liška? Budulínek? Janáček? Já si doteď pamatuju nápěvek reklamy na stavební spoření. A přesně ten jsem si v úterý ráno prozpěvovala, když jsem se ve Strašnicích pokoušela najít jiným zcela nepřehlédnutelnou budovu ČMSS. Na základech své orientace zjevně stále stavět nemůžu.
 
Na workshopu ČMSS a Srdcerváčů „Bojujte s nemocí, ne s financemi“ nikdo s nikým a ničím naštěstí bojovat nemusel. Všechno bylo krásně připravené, občerstvení na dosah, technika spolupracovala. V dopolední části programu se u mikrofonu vystřídali samí důležití lidé, tedy i já.  Ale teď vážně – předseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny Vladimír Staňura celý workshop zahájil a také prezentoval výsledky výzkumu o financování bydlení handicapovaných. Hanka Potměšilová z Nadačního fondu pro zaměstnávání osob se zdavotním postižení (NFOZP) představila projekt Srdcerváči a osvětlila jeho propojení s ČMSS. Na pódiu poté hovořil Manfred Koller, místopředseda představenstva ČMSS a paralympijský vítěz ve stolním tenise. A hlavně člověk, který vypráví o svém životě i schopnostech tak působivě, že by mě to dostalo i bez překladu. Pak se ke slovu dostali Srdcerváči z loňských ročníků, kteří odpovídali na otázky z publika.

Po obědě se sál rozdělil tak, aby v něm mohly u stolů probíhat tři workshopy: jak vyvážit soukromý a pracovní život, jak financovat rekonstrukce bydlení pro lidi s handicapem a finanční poradenství pro sociální podniky a neziskovky.

Ve společnosti podobně naladěných lidí běžely diskuze i kávovar naplno i po skončení vymezeného času.

Všechny příběhy měly stejný základ – snahu sladit obecné představy společnosti s osobními potřebami a sny, a to nejen v oblasti bydlení a zaměstnání. A já děkuju všem, co dávají prostor tomu, aby se věci mohly dělat i jinak. Lidsky.

Autorka: Helena Tutterová
Fotografie: Lukáš Petr Tesař

Podívejte se také na reportáž v Událostech na České televizi:


Sledujte nás na sociálních sítích!