Na prkna, jež znamenají svět - 8.11.2014

Komentovaná prohlídka secesní národní kulturní památky ČR architekta Jana Kotěry, kterým Vás provede přímo jeho ředitelka, paní Maršálková.

Dárce Městské divadlo v Prostějově
Délka 60-90 minut
Čas 10:00
Datum 8.11.2014
Region Olomoucký kraj
Město Prostějov
Hodnota 100 Kč

Bohužel je už tato položka nedostupná.

Můžete získat díky

Městské divadlo v Prostějově

Popis

Jedinečná možnost seznámit se s více než stoletou historií tohoto objektu, včetně prohlídky technického zázemí městského divadla. Na počátku roku 1905 navštívil Prostějov tehdy třiatřicetiletý architekt Jan Kotěra a spolu s významnými představiteli města vybral nejvhodnější stavební parcelu. V prosinci téhož roku Družstvo pro postavení spolkového domu definitivně objednalo u Jana Kotěry zpracování dokumentace pro Národní dům. Slavnostní položení základního kamene ke stavbě se uskutečnilo 24. května 1906 a na podzim 1906 se podařilo Národní dům zastřešit. Práce na interiérech začaly na jaře 1907, aby obecní výbor mohl během listopadu převzít Národní dům do majetku města. Slavnostní otevření se konalo 30.listopadu a 1.prosince 1907. Již první reakce návštěvníků svědčily o tom, že se vyplatily všechny složité peripetie příprav včetně odvážného zadání stavby mladému architektovi. Secese, moderní umělecký směr doby, se v českém kontextu teprve prosazoval, stejně jako mladý architekt z pražské UMPRUM. Již celé století plní Národní dům sen generací českých vlastenců a spoluvytváří společenské i kulturní dějiny města. Národní dům má však také své vlastní stavební dějiny. Účastníci jsou povinni respektovat pokyny průvodce.

O poskytovateli zážitku/dárku

Městské divadlo v Prostějově, příspěvková organizace, jejímž zřizovatelem je statutární město Prostějov, se stará o divadelní a spolkovou část Národního domu. Městské divadlo nemá svůj vlastní herecký soubor, funguje jako stagiona – nabízí divákům pestrou nabídku divadelních představení a koncertů různých souborů z celé republiky. Stálý soubor zde existoval pouze v letech 1974 – 1985; původně Hanácké divadlo, nyní HaDivadlo dnes působí v Brně. Ve spolkové části probíhají plesy, rodinné akce, přednášky, společenská setkání, komorní představení a koncerty.

Oficiální internetové stránky poskytovatele: http://www.divadloprostejov.cz

Zařazen v kategoriích


Sledujte nás na sociálních sítích!