Sedm statečných rozstřelí předsudky o profesním životě handicapovaných

Začíná pátý ročník fundraisingového a osvětového projektu Srdcerváči, letos v duchu sedmi statečných. Sedm osobností se zdravotním postižením v něm bude svými příběhy inspirovat a otevírat diskuzi o předsudcích a zbytečných překážkách v oblasti zaměstnávání. Tvářemi letošní kampaně jsou vrcholoví sportovci a ti, kterým sport vnáší do života radost a sílu jít dál, vybudovat nebo změnit kariéru, zanechat stopu, plnit si sny.

Kampaň vypukne 8. září 2017 od 14 hodin na náměstí Václava Havla neboli na piazzettě u Národního divadla, kde se v rámci zážitkového programu všichni noví Srdcerváči poprvé představí veřejnosti v neformálních rozhovorech. Mají co říct a nebojí se jít příkladem tam, kde by ostatní možná zůstali bezradně stát.  

Hlavním amabasadorem Srdcerváčů 2017 je místopředseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny a paralympijský vítěz Manfred Koller. Je pro letošní Srdcerváče rozhodně tím pravým, protože i s handicapem vítězí jak na poli byznysu, tak ve sportu, a svými zkušenostmi a vedením Srdcerváčům jistě v mnohém prospěje.

Medailonky všech Srdcerváčů a ambasadora najdete od 7. 9. 2017 od 12 hodin na webu Srdcerváčů; a jejich fotografie i unikátní grafiku, která letošní kampaň provází, si můžete stáhnout od 7. 9. 2017 na http://www.srdcervaci.cz/ke-stazeni. Autorem grafiky letošní kampaně je Jakub Koutský, úspěšný cestovatel a Srdcerváč roku 2013. Spot natáčel kameraman Jan Brandejs. Hudbu složila kapela Artmosphere a spot promlouvá hlasem Kamila Střihavky.


Srdcerváčský katalog je přístupný celoročně na www.srdcervaci.cz. Za váše finanční dary, které rozdělíme v grantovém řízení 2017, si v něm můžete vybírat atraktivní zážitky a dárky. Vězte, že vaše peníze pomáhají k rozvoji pracovních míst pro lidi se zdravotním postižením.


„Jsme jediný nadační fond v České republice, který se již deset let cíleně a komplexně zabývá problematikou zaměstnávání zdravotně postižených. Těch je v aktivním věku u nás přes šest set tisíc, a jen asi polovina má práci, tedy takovou, která odpovídá jejich dovednostem a kvalifikaci,“ řekla Hana Potměšilová, ředitelka Nadačního fondu pro podporu a zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

„Už desátým rokem učíme zaměstnavatele, jak k zaměstnancům se zdravotním postižením přistupovat a obecné veřejnosti dáváme najevo, že lidé se zdravotním postižením jsou zaměstnanci jako každý jiný,“ uvedla předsedkyně správní rady NFOZP Lenka Kohoutová.

Srdcerváči v kampani tuto problematiku zviditelňují. Zároveň oslovují firmy, instituce a významné osobnosti, ať do projektu darují nezvyklé předměty a zážitky různé hodnoty, které si pak veřejnost může vybrat z katalogu na webu Srdcerváčů za určitý finanční obnos. Hodnota příspěvku pak putuje přímo na konto projektu. Každý, kdo si z katalogu vybere, tak kromě hmotného dárku nebo zážitku může mít dobrý pocit, že přispívá ke zlepšení situace zaměstnávání handicapovaných, a stává se tím vlastně také Srdcerváčem.

Novinkou z kolekce Original by Srdcervaci v katalogu zážitků a dárků na Srdcervaci.cz a Srdcervaci.com je například srdcerváčská káva, vyrobená v pražírně Drahonice, která je zaměstnavatelem osob se zdravotním postižením a zároveň držitelem ochranné známky Práce postižených. A těšit se můžete opět na aukce na Aukro.cz a unikátní zážitky a dárky v katalogu. „Finanční dary za zážitky a dárky jako každý rok budou v lednu rozděleny v grantovém řízení,“ řekla Potměšilová.

Požádat o grant mohou konkrétně organizace, které zaměstnávají více než padesát procent lidí se zdravotním postižením, dále ti, kteří pomáhají vytvořit pracovní místo pro zdravotně postižené zaměstnance na běžném trhu práce, a v neposlední řadě sami handicapovaní podnikatelé. 

Páté grantové řízení spouští Srdcerváči 8. září. Zájemci, kteří splňují dané podmínky, mohou podávat žádosti do 15. listopadu. Všechny formuláře je třeba zaslat jak elektronicky, tak ještě v tištěné podobě poštou.
Veškeré potřebné informace ke grantové výzvě naleznete pod tímto odkazem: http://www.srdcervaci.cz/grant

Výsledky Grantového řízení 2017 budou zveřejněny lednu 2018 na webu Srdcervaci.cz a NFOZP.cz a finanční částky budou předány v lednu 2018 na slavnostním galavečeru v kongresovém hotelu Clarion v pražských Vysočanech.

„V loňském ročníku žadatelé o grant získali čtyři sta padesát tisíc korun, podpořeno bylo deset organizací a živnostníků se zdravotním postižením. A díky projektu Srdcerváči našlo novou práci více než tři sta lidí se zdravotním postižením,“ dodala Hana Potměšilová.

Grantové řízení Srdcerváči 2016 - úspěšní žadatelé

Název organizace Cíl projektu Název projektu Přidělená částka
Pestrá společnost Vybavení technikou pro 5 OZP zaměstnanců. Materiální vybavení pro OZP zaměstnance 15000,-
Mgr. Petra Rubášová, OSVČ, OZP, podnikatelka v zemědělství Pořízení mobilního hygienického centra (výrobce Stöckel), zahrnujícího nerezovou vaničku na oplach kleští se sprchou, čerpadlo a dva kanystry (jeden na čistou, druhý na odpadní vodu) pro včelaře - OZP pro prodej medem slazené zmrzliny ve stánku. Pořízení mobilního hygienického centra na oplach kleští 13436,- 
DUHA – společnost pro integraci osob s mentálním postižením Pračka o kapacitě 6 kg – zn. LAVAMAC LSC 65 E, Průmyslová pračka pro prádelnu zaměstnávající osoby se zdravotním nebo mentálním postižením. Modernizace zařízení pro druhou provozovnu sociální firmy Duhová prádelna 55539,-
Portus Praha z.ú. Pořízení nové technologie do naší potravinářské výroby, což umožní vznik nového prac .místa na HPP pro OZP. DOBROTY S PŘÍBĚHEM – K novému stroji nové pracovní místo! 25000,-
Náruč, z.s. Spolufinancování koupě auta s chladící jednotkou pro rozvoz našich produktů studené kuchyně k zákazníkům s vytvořeným chráněným pracovním místem řidiče. Chladící auto pro kavárnu Modrý domeček 100000,-
Vrátka, z.s. Zakoupení techniky pro kavárnu - kávovarů pro využití i mimo provozovnu. Obnovení mobiliáře Kavárny Vrátka 29585,-
Život bez bariér, z.ú. Pracovní místo na jeden rok pro 3 OZP, malíře sádrových replik betlémů a jejich materiální vybavení. Betlémy z Kláštera 45000,-
Spolek rodičů a přátel zdravotně postižených dětí Daneta Sloupový šicí stroj a průmyslový šicí stroj. Nová technologie – lepší pracovní podmínky pro zdravotně postižené 47300,-
Sdružení Neratov, o.s. Profesionální napařovací žehlička „Minivapor“, běžný šicí stroj, tzv. nábal, tedy obal na válec mandlu. Rozvoj chráněné dílny Pradlenka 25000,-
ZELENÝ OSTROV s.r.o. Nákup žehlicího systému a žehlicího lisu. Krásně vyžehlené prádlo 50000,-
Chráněné dílny Fokus Vysočina, s.r.o. Úprava kuchyně a zázemí pro zaměstnance. Do "Občerstvení na polévku" 44140,-
    Celkem: 450000,-

 

V letošní kampani také společně s dobrovolníky ze studentské organizace 180 Degrees Consulting  představíme unikátní databázi, která propojuje zdravotně handicapované studenty s firmami, které jim nabízejí stáže, trainee programy a první zaměstnanecké příležitosti. 

Hlavními partnery jubilejního pátého ročníku Srdcerváči jsou Českomoravská stavební spořitelna a Lesy České republiky.

Katalog unikátních zážitků a předmětů je přístupný celoročně na www.srdcervaci.cz

Vaši Srdcerváči.

Kontakty:

Hana Potměšilová 
ředitelka NFOZP
Telefon: 724 073 027 
E-mail: hanka.potmesilova@nfozp.cz
 
Petra Horáková    
hlavní projektová manažerka projektu Srdcerváči    
Telefon:  724 348 834
E-mail: petra.horakova@nfozp.cz 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Sledujte nás na sociálních sítích!