Srdcerváči 2015

Barbora Ambrůzová (28 let) … sladce i s Crohnem

Jen málokdo by na prvním pohled odhalil příčinu, proč osmadvacetiletá studentka postgraduálního studia Masarykovy univerzity v Brně patří mezi letošní Srdcerváčky. Barbora Ambrůzová jako elegantní tanečnice swingu, cukrářka a autorka blogu cukrovinka.com, to všechno Vám vytane na mysli dřív. A přeci je tu něco skrytého pohledům, s čím ona sama teprve pomalu vystupuje na veřejnost. Crohnovu nemoc, chronický střevní zánět, jí diagnostikovali před 6 lety a od té chvíle se s ní učí vycházet. Během té doby se v rámci vysokoškolského studia jako člen výzkumného týmu podílela na primárním výzkumu patogeneze Crohnovy nemoci a na sepsání publikace o této problematice. Ale jak sama říká, není si jistá budoucností na poli vědy. Budoucí doktorku přírodních věd tak láká i možnost stát se učitelkou či působení v rámci farmaceutického průmyslu. Obavy z budoucnosti překonává s humorem, který občas řízne, ale vždy dodá naději. Ani Crohnova nemoc jí nevzala chuť na pečení a blog cukrovinka.com zaujme nejen recepty, ale i zajímavými glosami kuchařského snažení autorky.

Bára má Crohnovu nemoc
Jedná se o zánětlivé onemocnění, které nejčastěji postihuje různé úseky tenkého a tlustého střeva. Mohou však být postiženy prakticky jakékoliv části trávicí trubice. Nemoc se projevuje průjmy, bolestmi břicha, poruchou trávení a vstřebávání živin a další. Crohnova nemoc má kolísavý průběh s obdobími klidu a aktivity.
Rostya Gordon-Smith, ambasadorka
Zakladatelka MINERVA 21
„V posledním roce v rodině prožíváme podobnou situaci. Řešení podobného rozcestníku, který řeší i Bára. Proto mne její rozhodování se mezi vědou, cukrovinkami či jinou životní cestou přimělo stát se její ambasadorkou.“

Lia Kasslová (29 let) … a za rohem číhá tichá tma

Život s diagnózou Usherova syndromu, tedy postupné degenerace sluchu a zraku až do úplné hluchoslepoty, vyžaduje opravdu velkou dávku kuráže. Lia Kasslová jí má na rozdávání, stejně jako zdravé drzosti a optimismu. Už nyní má jasno, že ‘až to přijde’, stane se masérkou a rozhodně nebude tiše v osobním vesmíru tiché tmy čekat na konec.
I proto se stala Srdcerváčkou, chce ukázat, že platný může být každý, byť s fatální diagnózou. A to i přes to, že devětadvacetiletá maminka dvou malých dětí už musí své nemoci pomalu přizpůsobovat život i zájmy. Místo farmaceutické asistentky vyměnila za administrativní pozici v centrále lékárenského řetězce. Milovaný volant pomalu ale jistě střídá červenobílá hůlka značící právě hluchoslepotu. Lia se však nevzdává, dokud to půjde, bude se rvát.

Lia má Usherův syndrom
Jedná se o genetickou poruchu s progresivním vývojem projevující se současným výskytem zrakové a sluchové vady. Začíná zúžením zorného pole a šeroslepostí, vyvíjí se v úplnou slepotu a hluchotu. Lidé s Usherovým syndromem používají červeno-bílou hůl.
Renata Mrázová, ambasadorka
Global Head of HR NN Group
"Příběh Liy mě naprosto chytil za srdce. A to z mnoha důvodů. Stejně jako já je maminkou 2 dětí, miluje auta, miluje knihy a je z ní cítit obrovský elán, energie a optimismus.
Věřím, že máme hodně společného, a že si budeme rozumět. Její nemoc mě velmi zasáhla. Přeju si, aby jí kontakt se mnou pomohl splnit některé z nenaplněných snů a možná posunul v jejím životě dále. A těším se i na to, že i mě kontakt s Liou obohatí, protože cítím, že je to velmi zajímavý člověk, který se jen tak něčeho nezalekne."

Hana Kučná (53 let) … před přepážkou, za přepážkou

To nevymyslíš! I taková může být bezprostřední reakce na životní peripetie Hany Kučné. Dlouholetá opora sociálního odboru města Vsetína se v několika vteřinách ocitla v roli OZP ‘spadající’ pod bývalé kolegy. Chyba chirurga při zákroku před pěti lety měla za výsledek parézu pravé ruky a naprosto Haně Kučné překopala celý život.
Doyenka letošního týmu podporovaná manželem i dvěma dospělými dětmi však celé situaci čelí jako opravdový Srdcerváč. Dosavadní praxi zúročuje nejen při pomoci neziskové organizaci, ale i při studiu zlínské Univerzity Tomáše Bati. Letos na jaře zde získala magisterský titul, a to i přes časté pobyty v nemocnicích a rehabilitačních ústavech. Nevzdala ani boj s lékařem, který ji svou chybou připravil o možnost používat pravou ruku.
A se stejným elánem se vrhla i do letošní kampaně, kde je jejím ‘soukromým’ cílem ukázat, že když se chce, tak to i s handicapem jde!

Hana má Parézu pravé horní končetiny
K poškození došlo při odstraňování uzliny na krku, kdy operatér omylem přeřezal mozkový míšní nerv, který inervuje pohyb pravé ruky a způsobil tak převážné ochrnutí paže a následné rozpadání celého ramenního pletence. Součástí postižení je trvale nasazená ramenní ortéza, která pomáhá udržet rameno pohromadě.
Zuzana Řezníčková, ambasadorka
Ředitelka divize Prodej a marketing ve vydavatelství Economia
"Paní Hanku Kučnou jsem si vybrala,protože mi přijde,že naše generační blízkost by mohla být dobrým základem pro úspěšnou spolupráci v tomto projektu."

Ivana Mašková (37 let) … hlavně se ...

Životní energie, pořádně tvrdá hlava a skoro nekonečný gejzír kreativy pomáhají Ivaně Maškové hrát a vyhrávat životní partii, v níž nedostala úplně nejsilnější list. Vidět to je i při suše statistickém výčtu handicapů z hlediska trhu práce: rozvedená, samoživitelka, dvanáctiletý syn s Aspergerovým syndromem. Když se k tomu přidají vlastní endogenní deprese, je to pořádná dávka problémů na zádech jednoho člověka.
Ivana je ale Srdcerváč a její strategií je útok, ne útěk. Pro svou práci používá počítač, grafikou si vydobyla už renomé na sociálních sítích, zabrousila i do marketingu a PR. Díky Srdcerváčům chce znovu naskočit do života tam, kde kdysi skončila. Odhodlání jí rozhodně nechybí.

Ivana má Endogenní (bezpříčinné) deprese
Vznikají v důsledku nevyváženého chemického prostředí v mozku nebo nerovnováhou některých hormonů, které je třeba účelně upravovat pomocí medikamentů. Endogenní deprese do života člověka přichází náhle, bez zjevné příčiny. Projevem bývají časté změny nálady, spojené s těžkou únavou.
Barbora Chuecos, ambasadorka
Generální ředitelka kosmetické společnosti Mary Kay pro ČR a SR
"Mám velkou radost, že mohu podpořit takový krásný projekt, jako jsou letošní Srdcerváčky. Moc se těším na Ivanu a vybrala jsem si ji, protože je mi sympatická svou pozitivní energií a fandím všem ženám samoživitelkám. Navíc s ní ladím v tom, že stejně jako pro mě je i pro Ivanu důležité vytvořit co nejlepší svět pro jejího syna."

Helena Tutterová (34 let) - včas přehodit výhybku

Znáte ten pocit, když chcete začít něco nového, úplně odlišného, a svět Vás neustále strká zpátky do zajetých kolejí? Tak to znáte i Helenu Tutterovou. Její srdce prahne po zaměstnání barevném a vysloveně kreativním, jako je copywriter či moderátor, ale osobnostní kvality jako pečlivost, touha po stabilitě či tendence sdílet zkušenosti ji připoutávají k administrativě a učení lidí.
Helena se narodila s dětskou mozkovou obrnou a předčasně. Sama s nadsázkou tvrdí, že její překotný příchod na svět vlastně určuje její vnímání času. Někde se řítí kupředu a jinde dlouho váhá. Jako v profesním životě. Možná i proto se teprve po sedmi letech praxe v nadnárodní farmaceutické společnosti odhodlala opustit našlápnutou kariéru a vyrazit vstříc neznámu. Srdcerváče tak vnímá jako šanci přehodit výhybku směrem k něčemu smysluplnému, co jí přesahuje, k novým věcem a vysněné různorodé tvůrčí práci.

Helena má Dětskou mozkovou obrnu
Označujeme jí soubor nenakažlivých a neprogresivních poruch vývoje motorických oblastí mozku nebo jejich jiné poškození v raném stádiu vývoje, jejichž důsledkem jsou zejména poruchy hybnosti a rovnováhy.
Andrea Šarochová, ambasadorka
Zástupkyně výkonného ředitele HR, Komerční banka a.s.
"Získalo si mne nadšení Heleny pouštět se do nejrůznějších aktivit a projektů, její otevřený projev a schopnost nebrat se úplně vážně. Máme společnou zkušenost z velké korporace a obě máme rády sport. Úplně mne dostal její popis „Žena s velkým vším – srdcem, ideály, zadkem i úsměvem.“

Sledujte nás na sociálních sítích!