Již poosmé byly 26. 3. 2019 na Staroměstské radnici v Praze rozdány tituly Zdravotně postižený zaměstnanec roku lidem se zdravotním postižením z chráněného a otevřeného trhu práce.

„Tato soutěž je pro mne vždy určitou slavností. Jde o ocenění lidí, kteří i přes své zdravotní postižení jsou velmi dobrým příkladem svým kolegům, potažmo celé společnosti. Podobné soutěže mi dávají smysl a velký smysl mi dává spojení s Hospodářskou komorou Praha, kdy oceňujeme zaměstnance, kteří pracují v mnoha případech v členských firmách Hospodářské komory“, říká Lenka Kohoutová, předsedkyně správní rady Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP).

Zaměstnavatelé z otevřeného i chráněného trhu nominovali pomocí formuláře své nejlepší zaměstnance do soutěže NFOZP. Komise složená ze zástupců Hospodářské komory hl. m. Prahy (HKP) a NFOZP pak vybrala z desítek došlých nominací 16 finalistů, kteří byli pozváni i se svými blízkými na slavnostní vyhlášení do Prahy na Staroměstskou radnici. Za přítomnosti představitelů radnice MHMP, kteří dali projektu záštitu a předali i hlavní ceny (radní pro legislativu JUDr. Hany Kordové Marvanové, předsedkyně Výboru pro sociální politiku Mgr. Evy Horákové, předsedy HKP Romana Pommera, zpěvačky Jany Chládkové a dalších hostů), převzalo všech 16 nominantů ceny, které věnovali sponzoři projektu, za jejich jistě nelehkou práci, kterou i přes svůj hendikep vykonávají.

Na pomyslném vrcholu a stupíncích vítězů stanuli v kategorii Chráněný trh práce Martina Štrumfová z chráněné firmy Ergotep – družstvo invalidů a v kategorii Otevřený trh práce Jakub Vrbenský ze společnosti BILLA spol. s r.o.

Ocenění v kategorii Otevřený trh práce

Vrbenský Jakub, skladník na prodejně, BILLA, spol. s r. o.

Zabezpečuje příjem zboží a kontroluje veškerou dokumentaci, provádí inventarizaci, eviduje správné hospodaření s obalovým materiálem a má na starost úsek nápojů včetně objednávání sortimentu. Rád sportuje, závodně plave, jezdí na kole, posiluje, účastní se triatlonových závodů, provádí akrobacii na trampolíně, hraje hokej a lyžuje. Loni vydal svou první knihu s názvem Jakub Vrbenský a jeho mozek, která obsahuje jeho příběh s otevřenou zpovědí.

Pan Vrbenský je bojovník tělem i duší, což dokazuje jak svými úspěchy na sportovním poli, tak i v pracovním prostředí, kde vykazuje výborné výsledky a plné nasazení.

Mgr. Mohyla Lukáš, právník, Fakultní nemocnice Hradec Králové

Zastává pozici právníka. Zodpovídá za smluvní agendu, zpracování soudních žalob a vymáhání pohledávek. Věnuje se pracovněprávní problematice a oblasti veřejných zakázek. V kolektivu je oblíbený a své pracovní povinnosti vykonává pečlivě a s velkým nasazením. FN HK úspěšně zastupoval v mnoha soudních sporech. Poskytuje právní poradenství zaměstnancům FN HK.

Pan Mohyla je přes své zrakové postižení plnohodnotným a respektovaným členem právního týmu.

Sarkány Josef, juniorní konzultant pro řízení projektů, Symphera s. r. o.

Pro firmu společně s manželkou vytvořil fakturační systém, který postupně dolaďují. Odpovídá za fakturaci, podílí se na konzultacích u klientů. I přes svůj zrakový hendikep 6 let závodně tančil, hrál v alternativním divadle, dělal závodně atletiku pro zrakově postižené, byl na mistrovství světa v goalballe.

Pan Sarkány svou životní energií a zápalem, se kterým se věnuje všem aktivitám, inspiruje další.

Balčáková Zlata, pracovnice přímé obslužné práce, Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická

Uživatelům poskytuje služby podle jejich individuálních potřeb, vede záznamy o průběhu služby, podílí se na tvorbě individuálních plánů, rozvíjí dovednosti a schopnosti uživatelů, aby byli co nejméně závislí na poskytované službě a podílí se na integraci uživatelů do běžné společnosti.

Paní Balčáková přistupuje ke své práci vždy s chutí, uplatňuje přístup zaměřený na člověka, je všímavá k potřebám pracoviště, je aktivní, samostatná a spolehlivá.

Ocenění v kategorii Chráněný trh práce

Štrumfová Martina, vedoucí střediska vzdělávání, Ergotep družstvo invalidů

Organizuje veškerá školení pro zaměstnance, koordinuje praxe pro žáky se zdravotním postižením, má na starost PR, sama se aktivně vzdělává a soustavně na sobě pracuje i přes svůj zdravotní hendikep. Je pracovitá, energická a ochotná předávat své zkušenosti dalším. Ve volném čase ráda peče a vaří, založila si svůj food blog a stala se blogerkou.

Paní Štrumfová je inspirativním člověkem, trpělivým a ochotným.

Sudek Vít, vedoucí střediska hardware, Ergotep družstvo invalidů

Pracuje na útvaru informačních technologií. Začínal na montážních pracích a na tuto pozici se vypracoval po dlouhých 8 letech. Zasadil se o vznik střediska v rámci útvaru IT. Velice rychle se posouvá dál, neustále prohlubuje své znalosti, absolvuje řadu školení v různých oblastech a aktivně pracuje sám na sobě. Byl dlouhá léta aktivním hasičem a je stále členem Sboru dobrovolných hasičů.

Pan Sudek má pozitivní přístup k životu a je příkladem nejen mladým zdravotně postiženým a znevýhodněným lidem.

Hromádko Petr, pracovník v sociálních službách, TyfloCentrum Pardubice, o.p.s.

Koordinuje a realizuje osvětové aktivity, zodpovídá za skartace dokumentů, kontroluje funkčnost prvků bezbariérovosti. Seznamuje veřejnost s problematikou zrakového postižení, školí s kolegy na zážitkových seminářích, kde si mohou účastníci vyzkoušet, jaké to je nevidět. Volný čas tráví aktivně za doprovodu svého vodícího psa. Jezdí na dvojkole, plave, leze po stěnách a navštěvuje divadlo.

Ač je pan Hromádko sám úplně nevidomý, neúnavně, s optimismem sobě vlastním, informuje a vzdělává laickou i odbornou veřejnost v problematice zrakového postižení a ukazuje všem, že slepotou to nekončí.

Hořejší Jana, mistrová na dílně, Dita – VDI Tábor

I přes složitou zdravotní situaci je již čtvrtým rokem skvělá mistrová švadlena na dílně. Dříve si ráda šila i pro sebe, dnes už na to dle jejích slov není tolik času.

„Práce mistrové mě opravdu baví a naplňuje,“ říká paní Hořejší, která je zároveň vášnivou cyklistkou. Na kole jezdí do práce i z práce, v sedle relaxuje a čistí si hlavu. Nejraději jezdí sama, ale vyrazí i s partou kamarádek a o víkendech poměřuje svou formu na cyklistických závodech. Ráda cestuje, oblíbila si například Skotsko nebo Itálii a ráda by v sedle kola poznala i další země. Baví ji i práce na zahrádce, nebo ráda vaří pro své dvě děti.

Další ocenění

Ing. Ducháček Pavel, pracovník Call centra, Zelená linka, bankovní sektor, Ergotep družstvo invalidů

Dudiňák Jan, HTML kodér, Ergotep družstvo invalidů

Gorelová Jana, mistrová, Výrobní družstvo invalidů Otava

Hájek Jakub, finanční poradce, Partners

Havelka Jiří, operátor zákaznické podpory, Ergotep družstvo invalidů

Křivka Jiří, administrátor webových portálů, Ergotep družstvo invalidů

Kaláb Martin, technicko-hospodářský pracovník na Klinice kardiologie a nukleární medicíny, Fakultní nemocnice Brno

Žabka Josef, pracovník Administrativního centra, Ergotep družstvo invalidů