Srdcerváči zakončili jubilejní ročník předáním šeků deseti organizacím, které zaměstnávají zdravotně postižené. Úctyhodných 628 tisíc korun tak posloužilo dobré věci, tedy vzniku, úpravě nebo lepšímu technologickému vybavení pracovních míst pro zdravotně postižené lidi. A aby toho nebylo málo, došlo i na bilancování stávajícího a nastínění novinek nadcházejícího ročníku.

V hotelu se dají dělat různé věci. Ale ať už jsem měla za lubem cokoliv, naleštěná podlaha, nádherné prostory a milý personál mě okamžitě katapultovali do lehce slavnostní nálady. V Clarionu se nás sešlo téměř pět desítek a během dvou hodin se na pódiu i kolem stále něco dělo. Tedy pro mě až potom, co jsem si ujasnila, že měkké polstrované židle nejsou určeny k tomu, abych na nich pohodlím usnula.

„Srdcerváči se nehroutí, jdou do všeho pozitivně a já si jich za to moc vážím,“ pochválil nás hned na začátku pan Miroslav Bukva, ředitel hotelu Clarion Congress Hotel Prague. My bychom za to rádi pochválili jeho, jenže slova se chopila Petra Horáková, projektová manažerka Srdcerváčů, a poděkovala za nás. Společně s tím také vyzdvihla spolupráci s těmi, kteří se na projektu podíleli. „Správný partner je ten, který vás podpoří, ale zároveň vás nechá rozvíjet se tak, jak to vidíte vy sami.“ S tím souhlasím a už se těším, až to řeknu doma.

Ano, jako doma jsme se v kampani cítili díky všem těm, kteří byli stateční s námi. Tím myslím třeba hlavní partnery Českomoravskou stavební spořitelnu a Lesy České republiky, Mediapharmu, Plasma Place, Radiohouse, Aukro, LMC, Spartu a mnohé další. A přímo z našich řad pak Jakuba Kouckého, grafika a kreativce letošní kampaně, a fotografa Lukáše Petra Tesaře. Dále pak namátkou talentovaného režiséra Honzu Brandejse, zpěváka Kamila Střihavku, kapelu Artmosphere a šéfredaktora časopisu Reportér Roberta Čásenského.

Srdcerváči se zapojili do mnoha uznávaných společenských akcí, například na Designbloku a Dni Evropy, opakovaně dávali rozhovory do médií a vítězili ve svých závodních disciplínách. V mezičase, a toho moc nebylo, absolvovali různá odborná školení nebo debatovali při četných přednáškách a diskuzích.

Ale konec diskuzí a ovací nad tím, co bylo, na řadu přišlo slavnostní předávání šeků vítězům Grantové výzvy, kterého se společně chopily Zdeňka Štěpánková, ředitelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) a Lenka Kohoutová, předsedkyně správní rady NFOZP. Obdivovala jsem, jak se všichni na pódiu vždycky krásně sešikovali do záběru, aniž by srazili jediný roll-up nebo promítačku, a navíc přesně věděli, kam se zahledět. Tak proto já nic nedostala 🙂

Mezi oceněnými byli družstvo BD TovaDolmen OázaFarma Vrchní OrliceFokus VysočinaInstitut pro památky a kulturuNáručPortusdružstvo TEXmanTichý svět a Zelený ostrov. V Grantové výzvě se letos sešlo dvaadvacet žádostí a vyhověno bylo jedenácti z nich, rozdělovalo se rekordních 628 tisíc korun. Nedopočítali jste se? Nevadí, od nás jste zvyklí, Srdcerváčů bylo taky sedm, ale málokdy pohromadě. Grantová komise totiž ocenila rovněž zdravotně znevýhodněnou podnikatelku, ta se ale nakonec rozhodla částku nepřijmout a jít vlastní cestou.

Naskočit na tu správnou cestu je nepřímo také tématem nadcházejícího ročníku, tedy Srdcerváčů 2018. „Srdcerváči jsou výborná značka, která představuje lidi, co chtějí něco dokázat. Není to charita. Zaměstnávání handicapovaných je přeci zřetelné téma, které se nám v NFOZP podařilo jasně uchopit a naplňovat. A v tom budeme samozřejmě pokračovat i nadále, tady změny nebudou,“ uvedla Lenka Kohoutová, předsedkyně správní rady NFOZP.

„Novými Srdcerváči budou lidé, kteří jsou na počátku své profesní dráhy a nemají tedy dosud zkušenosti. Po celý jeden rok jim nabídneme vedení, vzdělávání a koučing. Dohlédneme na to, aby měli důstojnou a dobře honorovanou práci i po skončení kampaně,“ dodala Kohoutová. Kromě Srdcerváčů v NFOZP také opráší lesk ochranné známky Práce postižených a postupně promění katalog tak, aby byl přehlednější a dalo se jasně vybírat buď z výrobků zdravotně postižených lidí, nebo z různých zážitkových a adrenalinových aktivit.

Aktivitu už by to nějakou chtělo, říkala jsem si, když už jsem nevěděla, jak se usadit a ruce mě brněly od potlesku. Neměla bych to přiznávat, ale už jsem se těšila na „hemžení po“, kafe a mně milí byli už tak blízko. „Zaměstnávání handicapovaných je sexy téma“, uzavřela Lenka Kohoutová celou prezentaci. Normálně bych z takové věty udělala pointu nebo tak něco, ale tentokrát na mě slova tolik neúčinkovala, protože pro mě je každý projekt hlavně o lidech. A ti byli v uplynulém ročníku jednoduše skvělí. I bez šeků. Tak na zdraví, na další cesty a ocenění. A teď na kafe?:)