Chcete vědět, co dal kurs profesní seniority Srdcerváčům? Přečtěte si, jak to chodí na dvoudenním školení vedeném Mirkou Maťátkovou a Honzou Dobešem.

Mám jít na školení a zase mě napadá, kolik vlastní práce bych mohla stihnout místo toho. Zase se budu divit, že se svými silnými a slabými stránkami nejsem třeba psycholog, vymaluju si obrázky, hluboce se zamyslím, a pak se oklepu a půjdu dál. Navíc se dozvídáme, že vše v místnosti vyřčené v ní taky zůstane, takže o čem se tak můžu rozepisovat. Přesto nebo možná právě proto se mi dva společné dny vryly pod kůži. A nejen mně.

Profesní seniorita není o tom, že by mezi nás přišel třeba vysloužilý námořník (i když jeden báječný host s námi byl). Tenhle kurs je o zralosti nejen v zaměstnání, o přijetí a používání vlastních schopností v praxi, o konkrétních krocích k životním změnám a profesnímu růstu. S fixkami, flipchartem, obrázky a hračkami si navzájem nasloucháme, mluvíme, chválíme se a motivujeme. Sdílíme své zkušenosti, nápady a kontakty, nahlas přiznáváme své sny a přání. Hodně se smějeme, občas máme husí kůži i na krajíčku, někdy jsme zticha, aby si vše sedlo.

Po prvním dnu bychom si teda nejraději lehli, jsme nějak divně nalomení, zahlcení, ale oba lektoři velmi dobře vědí, co dělají. Nenásilně nás vedou tak, abychom získali novou perspektivu s tím, že není jen jedna správná a k tomu snad nekomplikovaná cesta. Když si pak něco vybereme, ptají se až na dřeň, abychom neuvízli v neurčitých klišé. Naučili jsme se hodit kočku na stůl (víc neřeknu), máme svůj osobní rozvojový plán i časovou osu. Zkusili jsme si vystoupit v modelových zátěžových situacích a zjistili jsme, kolik toho můžeme sami ovlivnit.

Tyhle dva dny mě nějak probraly a vyhecovaly, aniž by mě zrovna musel nakopnout někdo ze sportovců a Srdcerváčů na kursu. Říkám já, profi redaktorka z Prahy, co si jako hračku vybrala berušku, protože je culíkatá, něžná a je v ní vřelost a hravost. Berušku jsem musela vrátit, ale tuším, že dobrý pocit nám zůstal všem. A to je jen začátek. Děkujeme, Mirko a Honzo!

Autorka: Helena Tutterová
Foto: Helena Tutterová