Ve středu 17. 1. 2018 od 14 hodin v Clarion Congress Hotel Prague rozdělí Srdcerváči rekordních 628 tisíc korun deseti organizacím zaměstnávajícím zdravotně postižené kolegy. Veškeré finanční prostředky tak budou použity buď na vznik či úpravu pracovních míst nebo na technologické vychytávky pro konkrétní druh práce a podnikání handicapovaných lidí.

Jubilejní pátý ročník fundraisingového a osvětového projektu Srdcerváči se od září nesl v duchu Sedmi statečných. Sedm osobností beze sportu rozhodně nedá ani ránu, a nic na tom nezmění ani to, že se potýkají se zdravotními komplikacemi nebo postižením. Mistr světa a paralympionik v plavání, světově uznávaný triatlonista a ironman, nezdolný handbiker, dva běžci, talentovaná plavkyně a lyžař a milovník kamionů k tomu.

Ti všichni svým přístupem k životu a k profesním snům ukazovali, že překážkou či handicapem bývají v životě spíše nedůvěra, strach a izolace než fyzické dispozice a kondice. Právě proto jdou Srdcerváči příkladem všude, kde se dá, dodávají odvahu a nebojí se bourat mýty nejen v oblasti zaměstnávání.

„V České republice žije deset procent lidí z celkové populace se zdravotním postižením. V produktivním věku jich je zhruba pět set tisíc, rozhodně ne všichni mají odpovídající profesi jejich vzdělání, představám a možnostem v rámci zdravotního stavu. Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) svým širokým záběrem aktivit, poradenství a projektů pomáhá již jedenáctým rokem tuto situaci aktivně měnit jak přímo u zaměstnavatelů a zákonodárců, tak osvětou veřejnosti,“ uvádí Lenka Kohoutová, předsedkyně správní rady NFOZP.

Srdcerváči pomáhají také hmatatelně a cíleně. Veškeré finanční prostředky za dary a zážitky v srdcerváčském katalogu jsou pravidelně v lednu rozdělovány mezi ty organizace, které zaměstnávají více než padesát procent kolegů se zdravotním postižením, a také živnostníkům, kteří se sami s nějakým handicapem potýkají.

Letos tak štědrost dárců a výtěžek z charitativních aukcí na serveru Aukro.cz, kde byl vydražen například dres Tomáše Rosického z AC Sparta Praha, vynesly rekordních 628 tisíc korun. Ty pomohou jedenácti subjektům, z celkových dvaceti, které se do Grantové výzvy vyhlášené 9.  září 2017 přihlásily.

Podpořenými organizacemi jsou BD – TovaDolmen OázaFarma Vrchní OrliceFokus VysočinaNáručPortusdružstvo TEXmanTichý světZelený ostrovInstitut pro památky a kulturu.

„Rozhodování nebylo ani letos jednoduché, kvalitní zpracování jednotlivých projektů svědčí o tom, že zaměstnavatelé už považují mnohé své zdravotně postižené zaměstnance za profesionály v jejich oboru, a nebojí se je dále rozvíjet a podporovat, nevyhýbají se ani drobným úpravám, ani větším investicím,“ uvádí Kohoutová.

Jedinečnost projektu Srdcerváči letos ocenilo také Fórum dárců, které předchozí ročník, tedy Srdcerváče 2016, vyhlásilo Nejlepším sbírkovým projektem roku, a zároveň třetím nejlepším v kategorii Sbírkový předmět a veřejný merchendaising.

Hlavními partnery letošního ročníku jsou ČMSS a Lesy České republiky.

Podpořené organizace

ŽadatelNázev projektu Bližší určení daru Částka
BD – TOVA, s.r.o.Řezací plotrNa nákup řezacího plotru, který pomůže rozšířit spektrum vyřezávaných materiálů.20 000 Kč
Dolmen Oáza, s.r.o.Auto pro OázuNa pořízení auta s chladírenským zařízením pro rozšíření činnosti bistra Oáza.90 000 Kč
Farma Vrchní Orlice s.r.o.Zázemí pro stávající a nové zaměstnance Farmy Vrchní OrliceNa zařízení administrativního koutku.10 000 Kč
Fokus Vysočina, z.ú.Mlsný bar na cestáchNa nákup nové zásobovací a rozvozové dodávky.110 000 Kč
Institut pro památky a kulturu, o.p.s.Nové počítačové vybavení a zálohování datNa nákup nootebooků pro redaktory.20 000 Kč
Náruč, z.s.Zlepšení technologického vybavení chráněné kavárny Modrý domečekNa zakoupení profesionálního cukrářského a pekařského konvektomatu.60 000 Kč
Portus, s.r.o.Nastartuj DobroTYNa zakoupení speciální dodávky (pojízdné prodejny) s chladícím zařízením.160 000 Kč
Tereza NagyováMyPouch spodní prádlo pro stomikyNa podporu činnosti e-shopu.50 000 Kč(Podnikatelka se rozhodla grantovou podporu nepřijmout.)
družstvo TEXmanPlnění polštářůNa pořízení poloautomatické plničky polštářů.30 000 Kč
Tichý svět, o.p.s.Podpora neslyšících v oboru gastronomieNa nákup kuchyňského robotu, mrazničky, nerezového stolu a mikrovlnné trouby.38 000 Kč
Zelený ostrov s.r.o.V čistém prostředí se nám lépe pracujeNa údržbu a renovaci klimatizace a vzduchotechniky.40 000 Kč

CELKEM: 628 000 Kč

Pro editory:

Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením vznikl v roce 2007 v reakci na tíživou situaci postižených při vstupu na trh práce. Je jedinou neziskovou organizací v Česku, zaměřenou na zaměstnávání osob se zdravotním postižením (OZP), která chápe komplexitu překážek. Cíleně se tak věnuje nejen aktivnímu vytváření pracovních míst pro OZP, ale i osvětě a vzdělávání personalistů i vedení firem, které postižené zaměstnávají nebo se na to teprve chystají.

Součástí činnosti je i aktivní lobbing, vedoucí k pozitivním změnám v legislativě, a různorodé osvětové projekty pro zaměstnavatele i veřejnost. Informace o všech projektech, minulých i chystaných, vždy naleznete na internetových stránkách fondu: www.nfozp.cz.

Srdcerváči jsou osvětovou a fundraisingovou kampaní Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Výtěžek je věnován na podporu nových pracovních příležitostí pro lidi, kteří neměli tolik štěstí a kvůli svým handicapům těžko hledají zaměstnání. Srdcerváči nejsou žádná charita, stojí na principu „win-win“. Jako protihodnotu za finanční příspěvek si každý dárce může z online katalogu vybrat nevšední dárek či zážitek, který nelze běžně pořídit.

Kontakty pro média:

Lenka Kohoutová, předsedkyně správní rady NFOZP, email: lenka@lenkakohoutova.cz, telefon: 607 614 488

Zdena Štěpánková, ředitelka NFOZP, e-mail: zdena.stepankova@nfozp.cz, telefon: 602 210 070